Sākumlapa    Ievietot vakanci  

 
Darba meklētājiem
Vakances
PHP Vakances
Sludinājumi
 
Noderīgi
Padomi
Profesionāļi
Kursi
Talantiem (aktieriem / mūziķiem )
Kur mācīties tālāk
Vakances Jūsu lapā
 
Darba devējiem
Ievietot vakanci
(bez maksas)
Dzēst vakanci
Darba devēji
Reklāma
Kontakti

Statistika
Darba meklētāji: 35106
Darba piedāvājumi: 7
Darba devēji: 514
 
Kā iziet atlases testus stājoties jaunā darbā

Atlases testi priekš darba meklētājiem, kuri vēlas iegūt darbu, var tikt pielietoti visdažādākajās kompānijās. Lai arī tos pielieto maz kompāniju, vajag būt vienmēr gatavam, lai tos izietu.

Pielietojamo testu veidi

Vienota vai tipiska pieeja praksē nav, bet gandrīz vienmēr pielietotie testi atbilst sekojošiem tipiem:

1.Spēju noskaidrošanas testi

2.Personības un uzvedības noskaidrojošie testi

3.Prasmju un zināšanu noskaidrojošie testi

Labi būtu, ja jūs iepriekš zinātu, kādi testi jums būs jāiziet, jo tad būs vieglāk sagatavoties.

Spēju noskaidrojošie testi

Visbiežāk nākas saskarties ar testiem, kas balstās uz IQ testu principa un uz testiem, kas nosaka koncentrēšanās spējas un atmiņu.

Šādiem testiem sagatavoties ir visvieglāk, ja jūsu rīcībā ir līdzīgi testi. Ir daudz dažādu grāmatu, kuros tos var atrast. Paņemiet un patrenējaties ar tiem.

Atmiņu trenēt ir vēl vieglāk. Tur var iztikt arī bez grāmatas. Lai kāds uz galda izvieto desmit dažādus priekšmetus un uz pāris sekundēm parāda tos un tad tos apsedz. Tad jūs pieraksties to, ko jums izdevās redzēt un atcerēties. Pildot līdzīgus vingrinājumus, var ievērojami uzlabot savus rādītājus.

Personības un uzvedības noskaidrojošie testi

Bieži personāla atlases uzņēmumos strādā psihologi, kas pielieto to, ko viņiem mācīja pamatos. Piemēram, Kettela tests �16 personības faktori�. Tie ir testi ar jautājumiem un vairākiem atbilžu variantiem. Tādos testos parasti nav pareizo vai nepareizo atbilžu. Tiek uzskatīt, ka atbildot godīgi uz jautājumiem, var tikt izveidots cilvēka psiholoģiskais portrets ,bet gudrs darba meklētājs atbild tā, kā tas būtu izdevīgs konkrētajam amatam. Tādēļ kompānijas ar spēcīgu personāla atlases nodaļu šādus testus neveic.

Ir arī sarežģītāki testi, kurus grūti ir piemuļķot, bet tos izmanto reti.

Dažreiz psihologi izmanto projecējošos testus. Tajos jums dod uzdevumu, nevis atbilžu variantus. Piemēram, jums var likt uzzīmēt neeksistējošu dzīvnieku vai māju. Ierakstīt iztrūkstošās frāzes dialogā utt. Lai manipulētu ar šiem testiem, ļoti labi jāzina konkrētā testa mehānisms. Tā kā tas parasti nav iespējams, tad nesatraucieties, bet dariet to, kas jums uzdots, ievērojot mēra izjūtu.

Praksē var satikt arī samērā eksotiskus testus. Tā viens mans kolēģis, personāla direktors, dod kandidātam sarakstu ar ārzemju vārdiem un lūdz atzīmēt pazīstamos. �Rozīnīte� slēpjas tajā, ka sarakstā ir neeksistējoši vārdi, ko izdomāja testa autors.

Prasmju un zināšanu noskaidrojošie testi

Piemērs šādam testam ir autobraukšanas noteikumu pārbaudes testi, ko liek tie, kas vēlas iegūt auto tiesības.

Līdzīgi testi ir grāmatvežiem un finansistiem. Principā tie var būt izveidoti priekš ikvienas nozares speciālistiem. Lai gan taisīt tos ir sarežģīti un dārgi. Gatavus nopirkt arī it grūti, tādēļ tie tiek izmantoti reti. Lai tos izietu vajag vienkārši dziļas zināšanas konkrētajā jomā. Mācieties, strādājiet � lūk arī sagatovosieties!

Sekretārēm mēdz pielietot datoru testus, lai noskaidrotu cik ātri un bez kļūdām viņas raksta.

Praktiskie padomi

Jums, es domāju, ir zināmi tādi gadījumi, kad augstāku atzīmi eksāmenā iegūst tas ,kas nevis labāk pārzin priekšmetu, bet gan tas, kurš nenervozē un prot likt eksāmenus. Tas pats ir ar šiem testiem. Daži praktiski padomi:

1.Nelaidiet garām izdevību patrenēties šādos testos. Pārdošanā regulāri parādās grāmatas ar dažādiem testiem. Tikai esiet uzmanīgi, netērējiet laiku un naudu uz tīri izklaidējošiem testiem.

2.Esiet ļoti uzmanīgi, kad jums skaidro noteikumus darbā ar testiem. Nevajag kautrēties uzdot jautājumus, ja kaut kas nav skaidrs.

3.Uz testu pildīšanu attiecieties, kā uz parastu darbu, kuru vajag izdarīt labi. Centieties nepārvērtēt sevi un iecikloties uz to, ka no testa izpildīšanas ir atkarīga jūsu iespēja iegūt darbu.

4.Nepārmetiet tam, kas jūs testē un nekritizējiet testus.

Valērijs Poļjakovs
Metropolis.ru
(tulkots no krievu valodas)


atpakaļ

Seko mums
  • Rakstiskie tulkojumi , nepārmaksā droši raksti LK Translation
Pievienot savu saiti!

 

 

 

 

  Copyright � www.MyCV.lv, 2004